Czyżby ostatni dzwonek, żeby wprowadzić https ?

Koniec z ostrzeżeniami, to już ostatni dzwonek, żeby zacząć korzystać z HTTPS

Od października 2017 roku po wprowadzeniu przez użytkownika tekstu w formularzu na stronie http:// przeglądarka Chrome będzie wyświetlać ostrzeżenie o tym, że witryna jest ,,NIEBEZPIECZNA”. Ostrzeżenie pojawi się też na wszystkich stronach w trybie incognito.

Google Search ConsoleTakim powiadomieniem od niedawna straszy nas Google poprzez Search Console. Odnosi się to do wszystkich stron z formularzami które zawierają pola <input type=”text”>, <input type=”password”> czy <input type=email”>. Czyli na dobrą sprawę, wszelkie miejsca gdzie użytkownik się rejestruje, wysyła wiadomość czy nawet zapisuje na newsletter. Czasu już dużo nie zostało, więc jeśli planowałeś przejście na https://, zajmij się tym jak najszybciej, jeśli nie planowałeś, lepiej też to zrób.

Czym jest https?

HTTP to po prostu protokół przesyłania danych. HTTPS jest protokołem szyfrowanym. Szyfruje się najczęściej korzystając z protokołu SSL lub TLS który jest jego rozwinięciem. Połączenie szyfrowane znacznie utrudnia kradzież danych w przypadku włamania na serwer. Dzięki temu dane użytkowników są bezpieczniejsze, a google chce to bezpieczeństwo zmaksymalizować.

Do czego dąży Google?

To nie jest pierwsze ostrzeżenie tego typu, już wcześniej internetowy gigant zapowiadał walkę z serwisami nieszyfrowanymi. Google opisuje swoje stanowisko tak ,,Nowe ostrzeżenie stanowi element długoterminowego planu mającego na celu oznaczenie wszystkich stron, które obsługują bezszyfrowy protokół HTTP, jako niebezpiecznych”.

W kwestii Google Search Console, niedługo opublikujemy informacje na temat zmian, które są aktualnie testowane w wersji beta usługi.