Optymalizacja mobilna stron

Czy twoja strona wystarczająco szybko się ładuje? Sprawdź.

Technika pędzi do przodu. Kiedyś uruchamianie systemu trwające minutę lub dwie było standardem. W dzisiejszych czasach, pół minuty oczekiwania potrafi doprowadzić niektórych ludzi do białej gorączki. Przywykliśmy do przyjemnej, szybkiej i komfortowej pracy i liczymy na to, że narzędzia nie będą tego utrudniały. To samo tyczy się stron internetowych a w szczególności w ich wersjach mobilnych. Według Google wiele stron traci nawet połowę odwiedzających z powodu czasu ładowania strony. Brzmi strasznie, jak sobie z tym poradzić? Oczywiście można zapisać się na nasze szkolenia z e-marketingu albo zapoznać się z tekstem poniżej.

Darmowe narzędzia pomagające w optymalizacji mobilnej.

Test My Site

Od pewnego czasu, Google nakłania do skorzystania z w pełni darmowego narzędzia Test My Site. Zyskało ono niedawno kilka nowych funkcji. Jest to świetne i banalne oprogramowanie diagnostyczne, umożliwiające sprawdzenie:

  • Jak szybko ładuje się twoja strona na urządzeniach mobilnych,
  • Szacowaną ilość użytkowników, których zniechęciło czekanie,
  • Jak wypada twoja strona na tle innych w branży,
  • Co możesz zrobić, aby zoptymalizować stronę (jeśli wybierzesz taką opcję

optymalizacja stron

Test optymalizacji mobilnej

Test My Site nie jest jedyną opcją, jeśli szukasz sposobu na rozwiązanie problemów ze swoją witryną. Druga aplikacja od Google to Test optymalizacji mobilnej.  Pozwala on sprawdzić, czy użytkownicy tabletów i telefonów napotykają jakiekolwiek trudności z uruchomieniem strony lub skryptów w niej zawartych. Przykładowo, jeśli strona zawiera małe czcionki, problematyczne do przeczytania na kilku calowym ekranie, test wyświetli stosowny komunikat.  Witryna jest sprawdzana także pod względem hiperłączy oraz zawartości Flasha, który nie jest wspierany przez większość urządzeń mobilnych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ badania pokazują, że 94% użytkowników smartfonów, wyszukuje w nim informacji w internecie, oraz 77% tych wyszukiwań następuje w miejscu gdzie istnieje dostęp do komputerów osobistych.

Test optymalizacji mobilnej trwa niecałą minutę oraz przekazuje takie informacje jak:

  • Czy strona jest zoptymalizowana pod urządzenia mobilne,
  • Czy wszystkie zasoby strony się załadowały (jak nie, to które tego nie zrobiły),
  • Jakie elementy utrudniają użytkownikowi mobilnemu korzystanie z witryny,
  • Jakie elementy należy poprawić, żeby strona była przyjazna dla smartfonów.

Strony mobilne Katowice

PageSpeed Insights

Ostatnim narzędziem od Google jest PageSpeed Insights. Wystawia on punktową ocenę strony internetowej, zarówno na telefonach, jak i komputerach. Pokazuje on także najlepsze metody optymalizacji i od razu proponuje rozwiązania oraz pokazuje te już zastosowane. W porównaniu do wcześniej omawianej aplikacji, Insights przekazuje bardzo dokładne informacje. Czyni to go dobrym narzędziem do kontrolowania jakości tworzonej przez nas strony.

optymalizacja stron

Inne narzędzia

Poza tymi trzema narzędziami Google, możemy w sieci znaleźć sporo podobnych witryn sprawdzania jakości stron internetowych. Przykładami są WebPageTest, Nibbler, GTMetrix lub Speed test Pingdom. Każdy minimalnie się różni. Jedne przekazują dokładne dane techniczne, inne pozwalają wybrać miejsce z którego test ma zostać wykonany. Większość jednak, ma ten sam cel.

Mamy nadzieję, że wiecie już jak ważna jest optymalizacja stron pod kątem urządzeń mobilnych. Pozostaje jeszcze kwestia stron AMP, ale o tym już w następnym artykule…

Zapraszamy 11 lipca o godzinie 18 do Strefa Dobry Start gdzie podzielimy się z Wami naszą wiedzą na temat powyższych narzędzi. wstęp WOLNY! Zapisy przez formularz kontaktowy.